To ruchliwy piesek z wiecznie niezaspokojonymi zasobami energii, świetnie aklimatyzuje się w warunkach domowych, często, gdy domownicy mają swoje zajęcia zaszywa się jak kot gdzieś na kanapie i praktycznie nie ma psa w domu. Tak dzieje się w przypadku, gdy pies widzi, że nie ma szans na zwrócenie na siebie uwagi, niech Was to nie zwiedzie, bo ten spokojny piesek zmienia się w małego chochlika, gdy tylko usiądziemy i zaczniemy oglądać telewizje lub czytać gazetę, Papillon nagle jak za poruszeniem czarodziejskiej różdżki znajduje się na naszych kolanach niosąc w pyszczku ulubioną zabawkę błagalnym wzrokiem patrzy się na ciebie i prosi o uwagę, o tak! To kochają najbardziej, uwielbiają być w centrum uwagi praktycznie mogłyby nie schodzić z kolan by być ciągle pieszczone. Już od pierwszych tygodni w domu należy psa socjalizować z otoczeniem, wynosząc je na rękach i pokazywać otaczający go świat, jest to ogromnie ważne gdyż zaniedbana socjalizacja odbija się na zachowaniu pieska i staje się on między innymi bardzo lękliwy.
To strasznie towarzyska rasa i piekielnie inteligentna, nie bez kozery Stanley Coren umieścił je na ósmym miejscu na sto w rankingu psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa. Świetnie sprawdza się w takich sportach psich jak: agillity, flybal, frisbee. Bardzo szybko uczy się przeróżnych sztuczek, które można wykorzystać w dogdancingu.
Jeśli chodzi o często poruszany temat czy jest to pies dla alergików nie można jednoznacznie tego stwierdzić, wszyscy pewnie krzykną chórem, że tak, bo nie ma on podszerstka itd. Oczywiście są to czynniki, które minimalizują odczyn alergiczny, ale osoba, którą uczulają wydzieliny takie jak np. ślina na pewno będzie źle reagowała na jakiegokolwiek psa. Dlatego polecam przyszłym posiadaczom, którzy podejrzewają u siebie alergię wykonać test alergiczny lub odwiedzenie papillona w jego domu, po przebywać z nim trochę i wtedy sami się przekonamy czy jest to pies dla nas.
Kolejna sprawa to linienie i pielęgnacja. Pies zrzuca okrywę włosową sezonowo i nie jest to tak, że kłaczy się cały rok, ale gdy już to się dzieje to włosy są dosłownie wszędzie i trzeba się do tego przyzwyczaić, niezbitym plusem długiego włosa jest to, że nie wbija się w otoczenie i można go łatwo usunąć. Jeśli chodzi o pielęgnację to nie przysparza ona właścicielowi kłopotów, mimo, że jest biała, osobiście kąpie mojego psa raz na 1-2miesiące i oczywiście przed każdą wystawą, używam do tego profesjonalnych kosmetyków dla psów wystawowych, do tego szczotkowanie szaty i doglądanie codziennie stanu uszu czy nie robią się kołtuny, bo jest to chyba najbardziej narażona strefa, jeśli chodzi o takie fryzjerskie dolegliwości. W czasie opadów deszczu sierść po powrocie z dworu przecieram tylko ręcznikiem chyba, że jest bardzo ubłocona to pies ląduje w wannie, ale nie zdarza się to często.
Następna bardzo ważna kwestia to zdrowie, w Polsce jeszcze nie ma obowiązku robienia badań na postępujący zanik siatkówki, czyli PRA oraz na PL, czyli nawykowego zwichnięcia rzepki kolanowej w rasie Papillon, co jest obowiązkiem w innych krajach, więc odpowiedzialni hodowcy wykonują je na własną rękę. Badanie na PRA, jakie wykonuje się aktualnie u tej rasy ważne jest tylko rok czasu. Są to choroby genetyczne, które występują u wszystkich ras miniaturowych i dlatego tak ważne jest przy zakupie psa jakiejkolwiek rasy na sprawdzenie czy rodzice szczeniaka zostali przebadani w tym kierunku.
Podsumowując temat są to przyjacielskie psy, które bardzo przywiązują się do właściciela i potrzebują jego uwagi, kto raz już weźmie Papillona pod swój dach będzie tej rasie wierny na zawsze.
Dodaj Komentarz